Soru 1

“Ortak fikirlerle hareket eden ve ayni heyecani tasiyan, teskilatsiz ve sürekli olmayan, kendiliginden olusan insan yiginlarina” ne denir?

Soru 2

Özel güvenlik görevlisi Selim, görev alani içerisinde bir toplumsal olayla karsilasir. Asagidakilerden hangisi bu olayda karsilasabilecek kisi tipleri arasinda yer almaz?

Soru 3

Asagidakilerden hangisi olay yerinin korunmasinin amaci degildir?

Soru 4

Alisveris merkezinde özel güvenlik görevlisi olarak çalisan Cihan, görev alani içerisinde düsürülen bir bayan cüzdanini emanete alir. Birkaç saat sonra müracaatta bulunan bir bayan cüzdanini düsürmek suretiyle kaybettigini bildirir. Söz konusu cüzdanin müracaatçi bayana ait oldugu anlasildiktan sonra Cihan cüzdani sahibine iade ederken asagida belirtilen hangi tutanagi tutmalidir?

Soru 5

Asagidaki seçeneklerden hangisi kontrol noktasinda yapilan kontrol bakimindan yanlistir?

Soru 6

Yaya olarak ifa edilen devriye hizmetleri için asagidakilerden hangisi yanlistir?

Soru 7

Asagidakilerden hangisi olay yerine ulasildiginda yapilmasi gerekenlerden degildir?

Soru 8

Asagidakilerden hangisi kalabalıkların özelliklerinden birisi değildir?

Soru 9

Asagidakilerden hangisi 2005 tarihinde yürürlüge giren 5271 sayili Ceza Muhakemeleri Kanununda tanımlanan adli kolluk gücüdür?

Soru 10

“Özel hukuk tüzel kisileri ve özel güvenlik sirketleri, istihdam ettikleri özel güvenlik görevlilerinin üçüncü kisilere verecekleri zararlarin tazmini amaciyla ……………… yaptirmak zorundadir.” Cümlesinde bos birakilan yere asagidakilerden hangisi getirilmelidir?

Soru 11

Özel Güvenlik Komisyonunun başkanı kimdir?

Soru 12

İl sinirlari içinde bulunan genel ve özel bütün kolluk kuvvet ve teskilatlarinin amiri kimdir?

Soru 13

5188 sayili kanun kapsaminda görevli özel güvenlik personeli yetkilerini ne zaman ve nerede kullanabilir?

Soru 14

Özel Güvenlik görevlisinin kimlik karti ile ilgili olarak asagidaki maddelerde yapilan açiklamalardan hangisi yanlistir?

Soru 15

Silahli olarak görev yapacak bir özel güvenlik görevlisi en az hangi okul diplomasina sahip olmalidir?

Soru 16

Görevin ve isyerinin özelligi nedeniyle gerekli görülen hallerde özel güvenlik görevlilerinin sivil kiyafetle görev yapmalarina kim izin verir?

Soru 17

Adli yada idari bir isleme mesnet (dayanak) olmasi amaciyla belgelenmesi gereken olayin, durumun veya sözlerin tespit edenler tarafindan oldugu gibi yaziya dökülerek imzalanan belgeye ………………… denir? Yukaridaki noktali bölüme gelmesi gereken dogru kavram asagidakilerden hangisidir?

Soru 18

Asagidakilerden hangisi ilk yardimcinin özelliklerinden biri degildir?

Soru 19

Geçici ve acil hallerde özel güvenlik izni kim tarafindan verilir?

Soru 20

Asagidakilerden hangisinde özel güvenlik görevlisi silah tasiyabilir?

Soru 21

Özel güvenlik görevlisi, tabi afet durumlarinda ve imdat istenmesi halinde, görev alanindaki isyeri veya konutlara nasil girebilir?

Soru 22

Asagidakilerden hangisi kontrollü geçis sistemleri arasinda yer almaz?

Soru 23

Asagidaki yerlerden hangisi özel güvenlik görevlisinin kimlik sorabilecegi yerlerden birisi degildir?

Soru 24

Atatürk Hava Limani dis hatlar kontrol ve arama noktasinda görevli özel güvenlik görevlilerinin yaptiklari kontrol sirasinda, bir yolcunun süpheli tavirlari dikkat çeker. X-ray cihazindan geçirilen valizin içinde posetlenmis bir madde tespit edilir. Yolcunun beyani farkli olsa da; görevliler bagimlilik yapan madde olabileceginden süphelenirler. Bunun üzerine yapilacak islem asagidakilerden hangisidir?

Soru 25

Özel güvenlik görevlisi Ersin, özel güvenlik kimlik kartini bir baskasinin kullanimina vermis, meydana gelen yaralamali trafik kazasi neticesinde bu durum tespit edilmistir. Bu durumda özel güvenlik görevlisi Ersin’e asagidaki cezalardan hangisi verilir?

Soru 26

Asagidakilerden hangisi özel güvenlik personelinin görevlerinden degildir?

Soru 27

Asagidakilerden hangisi yanlistir?

Soru 28

Konusu suç teskil eden emirle karsilasan güvenlik görevlisinin yapacagi hareket hangi şıkta dogru olarak belirtilmistir?

Soru 29

Asagidakilerden hangisi özel güvenlik görevlisinin haklarindan biri degildir?

Soru 30

Görevi sirasinda bir suçla karsilasan özel güvenlik görevlisi asagidaki islemlerden hangisini yapmamalidir?

Soru 31

Asagidakilerden hangisi özel güvenlik görevlilerinin yakalama yetkisi kapsaminda yer almaz?

Soru 32

Zor kullanma ve yakalama yetkilerini kullanan özel güvenlik görevlisi ne yapar?

Soru 33

X-ray cihazlarinda konveyöre birakilan bagajlarin mesafe araligi en az kaç cm olmalidir?

Soru 34

Asagidaki sistem veya cihazlardan hangisi olusturulan bir manyetik alan içinde maddeleri tespit eder?

Soru 35

Önemli kisinin; 24 saat esasina göre ikametinde, ofisinde, yaya ve araçli organizasyonlarda fiziksel ve itibar düsürücü saldirilara karsi yürütülen çalismalara ne ad verilir?

Soru 36

Asagidakilerden hangisi sinir sistemi yapilari içerisinde yer almaz?

Soru 37

Ilk yardim uygulamalarinda araç içindeki yaraliyi tasima teknigine ne ad verilir?

Soru 38

Yasamin korunmasi ile ilgili öncelikler olan ”Airway, Breathing ve Circulation” kelimelerinin bas harfleriyle olusmus ilk yardimin ABC’si olarak tanimlanan terimler hangi seçenekte sirasiyla dogru olarak verilmistir?

Soru 39

Turnike uygulamasinda dikkat edilecek hususlar göz önünde bulunduruldugunda asagidakilerden hangisi söylenemez?

Soru 40

Hayat kurtarmak amaciyla hava yolu açikligi saglandiktan sonra, solunumu ve/veya kalbi durmus kisiye yapay solunum ile akcigerlerine oksijen gitmesini, dis kalp masaji ile de kalpten kan pompalanmasini saglamak üzere yapilan ilaçsiz müdahaleye ne denir?

Soru 41

Asagidakilerden hangisi dis kalp masaji yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar arasinda yer almaz?

Soru 42

Solunum durmasi tespit edilen bir kiside kaç dakika içinde suni solunuma baslanmalidir?

Soru 43

”………..; isi, isin, elektrik veya kimyasal maddelere maruz kalma sonucunda deri ve derialti dokularda meydana gelen bir çesit yaralanmadir.” Yukaridaki tanima göre noktali bölüme asagidakilerden hangisinin getirilmesi uygundur?

Soru 44

Asagidakilerden hangisi bosaltim sistemi organlarindan degildir?

Soru 45

”………….”, kemik dokusunun bütünlügünün bozulmasidir. Eklemin normal hareket sinirinin ötesine bükülmesi ve gerilmesi sonucu, kapsül ve ligamentlerin zedelenmesi veya yirtilmasina ”…………….” denir. ”……………” ise, eklemi olusturan kemiklerden birinin yerinden ayrilmasidir. Yukaridaki noktali bölümlere yazilmasi gereken kelimeler sirasiyla hangi seçenekte dogru olarak verilmistir?

Soru 46

Asagida verilen yangin çesitlerinden hangisinde yangin söndürme maddesi olarak köpük ve su kullanilmaz?

Soru 47

Yangin çikmis çok katli bir binada yapilmasi gerekenlerden bazilari asagida verilmistir. I. Yangin merdiveni vasitasi ile binadan uzaklasmak. II. Kapali alandan açik alana çikma imkâni yok ise duman girisini engelleyici tedbirler almak. III. Yangin çikislarini takip ederek binayi terk etmek. Buna göre verilenlerden hangileri dogrudur?

Soru 48

Gece nöbetten çikarak evine gelen Volkan, eve girdiginde yogun bir koku ile karsilasmis ve güvenlik görevlisi olan ev arkadasini salonda baygin ve yerde yatar halde görmesi üzerine aldigi tedbirlerden bazilari asagida verilmistir. I. Yogun kokudan dolayi tüm kapi ve pencereleri açarak ortami havalandirmaktadir. II. Dogal gaz kaynaginin vanalarini kapatmistir. III. 112’yi aramistir. Buna göre Volkan’in evindeki sorun asagidakilerden hangisinde dogru olarak verilmistir?

Soru 49

Sallanti ve yeryüzü çatlamasina bagli olarak binalarin ve dikili yapilarin zarar görmesi depremlerin en temel sonuçlarindan biridir. Buna göre, asagidakilerden hangisi depremin en temel sonuçlari arasinda yer almaz?

Soru 50

Asagidakilerden hangisi yangin söndürücü maddelere örnek verilemez?

Soru 51

Asagidakilerden hangisi yangin mahallindeki tehlikelerden degildir?

Soru 52

Asagidaki tedbirlerden hangisi dogal bir afetle dogrudan iliskilidir?

Soru 53

Gaz yanginlarinda ilk önce uygulanmasi gereken söndürme teknigi asagidakilerden hangisidir?

Soru 54

Asagidakilerden hangisi sözsüz iletisimin türlerinden biri degildir?

Soru 55

Merkezi sinir sistemini uyusturan, hashas bitkisinin kozasindan elde edilen, kesin bagimliliga neden olan; teneffüs yoluyla, sindirim yoluyla ve deri altina zerk yöntemiyle kullanilan ayrica tedavi edilmezse ölümcül olabilen uyusturucu madde asagidakilerden hangisidir?

Soru 56

Asagidaki ifadelerden hangisi yanlistir?

Soru 57

Asagidakilerden hangisi koruma görevlisinin dikkat edecegi hususlardan degildir?

Soru 58

Asagidakilerden hangisi yaya korumada dikkat edilecek esaslardan degildir?

Soru 59

Korunan kisinin yakin çevresinde, ikametinde, is yerinde ve bulundugu her ortamda korunmasini saglamak için çevresinde bir takim güvenlik halkalari olusturularak yapilan koruma metodu asagidakilerden hangisidir?

Soru 60

Asagidakilerden hangisi terörün türleri arasinda yer almaz?

Soru 61

Asagidakilerden hangisi koruma görevinin dört asamasindan biri degildir?

Soru 62

Toplumda kargasa çikarmak ve devletin yabanci devletler karsisinda güvenligini tehlikeye düsürmek amaciyla devlet büyüklerine, siyasi ve askeri liderlere veya toplumca sevilen kisilere yöneltilen saldirilara ………………….. denir. Yukaridaki noktali bölüme asagidakilerden hangisi gelmelidir?

Soru 63

Güvenlik hizmeti alan kisiyi veya alani korumak ya da tesisin hassas ve kritik bölgelerinde suçu engellemek, suçlulari takip etmek ve yakalamak, bu bölgede yardim isteyenlere ve yardima muhtaç olanlara yardim etmek amaciyla kurulan, her türlü güvenlik tedbirinin alinip özel güvenlik görevlisinin konuslandigi yere ……….. denir. Yukaridaki noktali bölüme asagidakilerden hangisi gelmelidir?

Soru 64

…………………. düzeni önemli kisi araçtan inmekte oldugu anda baslar, araca bindikten sonra …………………dönüsür. Noktali bölümlere asagidakilerden hangisi gelmelidir?

Soru 65

Alisveris merkezinde X-ray cihazindan geçerken, silahi bulunan ve kimligini ibraz etmeyen kisilere nasil davranilmalidir?

Soru 66

Asagidakilerden hangisi temel koruma prensipleri arasinda sayilmaz?

Soru 67

Asagidakilerden hangisi genel kolluk ile özel kollugun ortak yetkilerinden birisidir?

Soru 68

Özel güvenlik görevlileri görev alanlarinda gerçeklesmis olan olaylarda, genel kollugun hangi yetkisini kullanirlar?

Soru 69

Özel güvenlik görevlileri ve yöneticileri görev alanlari içerisinde genel güvenligin ve kamu düzeninin bozuldugu hallerde durumu ………………. genel kolluga bildirir. Cümlede bos birakilan yer asagidaki hangi ifade ile tamamlanmalidir?

Soru 70

Özel güvenlik görevlisi Fatih, görevi ile ilgili olarak Amiri Oguz’dan aldigi talimatlari net bir biçimde anlayamadigini kendisine ifade etmistir. Yukarida anlatilan durum iletisim süreçlerinden hangisini tanimlamaktadir?

Soru 71

Bir insanin baskasina karsi dogal sevgiyle bakmasi, yakinlik duymasi, sicak davranmasi neyin isaretidir?

Soru 72

Toplumsal olaylarda “caydiricilik” ile ilgili asagidakilerden hangisi dogrudur?

Soru 73

Asagidakilerden hangisi grubun olusum nedenleri arasinda yer almaz?

Soru 74

Sözlü iletisimde dikkat edilmesi gereken hususlar arasinda hangisi yer almaz

Soru 75

Dinleyicinin konusana, anlattigi ile ilgilendigi, onun sorununu gerçekten hissettigi izlenimini veren dinleme türü asagidakilerden hangisidir?

Soru 76

Iletisim sürecinde kaynaktan gelen iletileri belli biyolojik ve psikososyal süreçlerden alip yorumlayan ve bunlara sözlü, sözsüz tepkide bulunan kisi ya da grupla ne ad verilir?

Soru 77

Özel güvenlik görevlisinin kendisine soru soran birini dinlemesinde dogru olan seçenek asagidakilerden hangisidir?

Soru 78

Telaffuz hangi iletisim türünün unsurlarindan biridir?

Soru 79

Suurlu fertlerden ve özellikle aralarinda teskilatlanma baglari ve karsilikli görevler bulunan kisilerden olusmus insan yiginlarina ne ad verilir?

Soru 80

“Iletisimin ….. bilmek, basarili iletisimin ….. sartlarindan biridir” Yukaridaki cümledeki bosluklara sirasiyla asagidaki kelimelerden hangileri getirilmelidir?

Soru 81

Asagidakilerden hangisi iletisim sürecinin ögelerinden biri olan “kaynak” ögesinin tanimidir?

Soru 82

Nedensiz yere ogluna bagirip çagiran bir babanin, esasinda ogluna degil de onun ihtiyaçlarini karsilayamadigi için kendi kendine öfkeli oldugunun farkina varmasi asagidaki iletisim türlerinden hangisine örnektir?

Soru 83

Kullanma zorunlulugu ortaya çikmasi durumunda, cop vücudun hangi kismina vurulmalidir?

Soru 84

Bir huzursuzlugu ve eylemi baslatma ve devam ettirme konusunda tecrübe sahibi ve yetismis elemanlardir. Eylemin önceden planlandigi sekilde amacina ulasabilmesi için inceden inceye hesaplanmis hareket tarzi sergilerler. Bu ifadelerle asagidakilerden hangisi tanimlanmaktadir?

Soru 85

“Korku ve bilgisizligin dogurdugu bir durumdur. Emin bir yere ulasabilmek için dayanilmaz bir korku ve heyecanin etkisiyle meydana gelen kontrolsüz hareketlere yol açar.” Bu ifadeler asagidakilerden hangisini tanimlamaktadir?

Soru 86

Özel güvenlik görevlisi Mehmet, hirsizlik yaptigini tespit ettigi sahis hakkinda hazirladigi tutanakta belirtilmesi gereken hususlardan, asagidakilerden hangisi yanlistir?

Soru 87

Asagidakilerden hangisi toplumsal olaylarda, güvenlik güçlerinin toplulugu kontrol altina alma ve etkisiz hale getirmede aldigi düzenlerden degildir?

Soru 88

Asagidakilerden hangisi toplumsal olaylara müdahalede özel güvenlik görevlisinin uygulayacagi genel ilkelerden degildir?

Soru 89

Kuvvet kullanilmasi ifadesinden asagidakilerden hangisi anlasilmaz?

Soru 90

Görme, koklama, dokunma, duyma ve tatma duyu organlarimizla hafizamizda algilanan bilgilerin yazili olarak kayitlara geçilmesine ne denir?

Soru 91

Kontrol noktasindan geçen ziyaretçiler için asagidaki belirtilen uygulamalardan hangisi yanlistir?

Soru 92

Zor kullanirken asagidaki unsurlardan hangileri birlikte aranmalidir?

Soru 93

Devriyenin dis görünüsü ve görevinde tasinmasi gereken araç ve gereçleri kontrol ederek kullanima hazir hale getirmesi, asagida belirtilen devriye öncesi hazirlik asamalarindan hangisi kapsar?

Soru 94

Üniformali devriye hizmetinin temel amaci asagidakilerden hangisidir?

Soru 95

Asagidakilerden hangisi nokta görevlisinin görevlerinden degildir?

Soru 96

Zor kullanma yetki asamalarina iliskin hangi siralama dogrudur?

Soru 97

Ahmet isimli sahis sokak ortasinda bir magduru biçak ile gasp ediyor. Bu durumda kimin ne yapmaya yetkisi yoktur?

Soru 98

Asagidakilerden hangisi devriye yöntemlerindendir?

Soru 99

Suçüstü halinde yakalamayi asagidakilerden hangisi yapar?

Soru 100

Olayla ilgili rapor tanziminde asagidakilerden hangisinin belirtilmesi önemli degildir?

Soru 101

Asagidakilerden hangisi çekirdegin mesafesini etkileyen faktörlerden biri degildir?

Soru 102

Silahlarla yapilan kazalarin en önemli sebebi asagidakilerden hangisidir?

Soru 103

Silah tasima ruhsati bulunan kisi silahli olarak asagidakilerden hangisine giremez?

Soru 104

Icra yayinin (yerine getiren yay) görevi nedir?

Soru 105

Hangisi sürgü tutucu pimin görevlerindendir?

Soru 106

Silah ile atis yapilirken asagidakilerden hangisi yoksa isabetli bir atis yapilamaz?

Soru 107

Toplu tabancalarda tirnak nerededir?

Soru 108

Asagidakilerden hangisinde tabancanin sökülme sirasi dogru olarak verilmistir? I- Kapak takimini çikart II- Sarjörü çikart III -Yerine getiren yayi çikart IV- Namluyu çikart V- Tabancayi bosalt

Soru 109

Bir tabancada tetik çekildiginde hem horoz kuruluyor, hem de düsüyorsa, bu nasil bir sisteme sahiptir?

Soru 110

Asagidakilerden hangisi iyi bir aticinin özelliklerinden degildir?

Soru 111

Dogru nisan alma asagidakilerden hangisidir?

Soru 112

Toplu bir tabanca ile ates edilmek istenildiginde, tetige basinca horoz nereye vurarak fisegi patlatir?

Soru 113

Atesli silahlarda çekirdegin gidebilecegi en uzak mesafeye ne denir?

Soru 114

Atis yapilan tabancanin sürgüsünün geride kalmasi asagidakilerin hangisinin neticesinde olur?

Soru 115

Asagidakilerden hangisi silahin ateslenmesine engel degildir?

Soru 116

Mermi çekirdegine hiz, dönüs ve yön vererek hedefe göndermeye yarayan içi bos metal boruya ne ad verilir?

Soru 117

Göz, gezin üst kenar orta noktasindan, arpacigin silme üst tepesinden hedefte vurulmak istenen noktadan geçen hattin adi nedir?

Soru 118

Asagidakilerden hangisi silahin parçalarindan birisi degildir?

Soru 119

Yiv ve set silahin hangi parçasinda bulunur?

Soru 120

Asagidaki parçalardan hangisi tetik ile horoz arasindaki irtibati saglar?

Soru 121

Asagidakilerden hangisi atesli silah üzerinde bulunan emniyet sistemlerinden degildir ?

Soru 122

Asagidakilerden hangisi silah bakimi sirasinda kullanilan malzemelerden birisidir?

Soru 123

Atesli silahlarda namlu içindeki girintilere ne ad verilir?

Soru 124

Atesli silahlarla ilgili olarak asagida belirtilen kurallardan hangisi dogrudur?

Soru 125

Kimyasal silahlari parça tesirli silahlardan ayiran en önemli özellik asagidakilerden hangisidir?

Soru sayısı 125 - Doğru Cevap: 0 - Yanlış cevap: 0