Soru 1

Hayat kurtarmak amaci ile hava yolu açikligi saglandiktan sonra, solunumu ve/veya kalbi durmus kisiye yapay solunum ile akcigerlerine oksijen gitmesini, dis kalp masaji ile de kalpten kan pompalanmasini saglamak üzere yapilan ilaçsiz müdahaleye ne isim verilir?

Soru 2

Saglik memuru Hasan Bey evinin önünde bir trafik kazasina sahit oluyor. Hemen olay yerine kosuyor. Kazazedenin sag uylugunda derin ve kirli bir yara fark ediyor. Hasan Bey asagidakilerden hangisini yapmamalidir?

Soru 3

Hangisi ilkyardimin temel uygulamalaridir?

Soru 4

Hangi kanama durumunda kanama olan bölgeye gazli bezle bastirarak müdahale yapilir?

Soru 5

Bak-dinle-hisset yöntemi ile ne yapmaya çalisilir?

Soru 6

Devletin temel görevleri arasinda sayilan güvenlik alaninda özel hukuk kisilerinin de faaliyette bulunmasina yürürlükteki hangi kanunla izin verilmektedir?

Soru 7

Güvenlik hizmetinin özel güvenlik tarafindan görülmesi özel güvenlik komisyonunun karari üzerine valinin iznine baglidir. Asagidakilerden hangisinde komisyon karari olmaksizin, valilik tarafindan izin verilebilir?

Soru 8

Özel güvenlik komisyonu asagidaki durumlardan hangisinde özel güvenlik talebini sakincali bularak izin verilmemesine karar verir?

Soru 9

Asagidakilerden hangisi özel güvenlik komisyonunu olusturanlardan degildir?

Soru 10

Asagidakilerden hangisi özel güvenlik komisyonu toplantilarina üye olarak katilamaz?

Soru 11

Asagidakilerden hangisi özel güvenlik hizmeti taleplerine iliskin nihai karari vermeye yetkilidir?

Soru 12

Asagidakilerden hangisi silahsiz özel güvenlik görevlisi olmak için aranan sartlardan degildir?

Soru 13

Can ve mal güvenligini saglamak Devletin en önemli görevlerindendir. Devletçe saglanan güvenlige ek olarak, ayrica korunmak isteyenlere asagidaki hangi kanun izin vermektedir?

Soru 14

Özel güvenlik görevlisinin 5188 Sayılı Kanuna göre asagidakilerden hangisinde yakalama yetkisi yoktur?

Soru 15

Özel güvenlik görevlisi adli ve önleyici kolluk kapsaminda yakalama yetkisine sahiptir. Asagidaki yakalama yetkilerinden hangisi önleyici yakalamadir?

Soru 16

Adli ve önleme aramasina iliskin asagidakilerden hangisi yanlistir?

Soru 17

Otobüs terminalinde özel güvenlik görevlisi olarak çalisan Ali, hirsizlik suçu islerken suçüstü olarak saat 24:00’te yakaladigi süpheliyi bir odada bekleterek sabah saat 08:00’de genel kolluga bildirmis ve teslim etmistir. Yapilan islemle ilgili asagidakilerden hangisi yanlistir?

Soru 18

Alis veris merkezinde özel güvenlik görevlisi olarak çalisan Ali, hirsizlik suçu isleyen sahsi suçüstü yakalamis, bildirmis oldugu güvenlik amiri yazili olarak da talimat vererek genel kolluga bildirmemesini emretmistir. Asagidakilerden hangisi dogrudur?

Soru 19

5188 Sayili Kanun bazi yerlerde silahli özel güvenlik hizmeti verilmesini yasaklamistir. Asagidakilerden hangisinde silahli özel güvenlik hizmeti verilebilir?

Soru 20

Özel güvenlik görevlilerinin yetkileri 5188 Sayılı Kanunun 7. maddesinde sayilmistir. Sayilan yetkilerin kullanilabilmesi için asagidakilerden hangisine gerek yoktur?

Soru 21

“Adapazari-Istanbul seferi yapan trende kimligi belirsiz kisiler, kendilerinden bilet isteyen kondüktör ve güvenlik görevlilerine saldirdi. Olayda M.Ç. adlı özel güvenlik görevlisi parmagindan, diger özel güvenlik görevlisi Y.G. de kolundan yaralandi.” Asagidakilerden hangisi haberde bahsedilen yaralanmadan dolayi özel güvenlik görevlilerine ödenecek tazminatla ilgili degildir?

Soru 22

Is Kanununa göre is sözlesmesi feshedilen özel güvenlik görevlisi, fesih bildiriminde sebep gösterilmedigi veya gösterilen sebebin geçerli bir sebep olmadigi iddiasi ile hangi mahkemede dava açabilir?

Soru 23

4857 Sayili İş Kanununa göre isveren asagida yazili hallerden hangisinde “hakli nedenle derhal fesih” hakki yoktur.

Soru 24

5188 Sayili Kanuna göre özel güvenlik uygulamasini denetlemeye yetkili makamlar; Kaymakamlik, Valilik ve Içisleri Bakanligidir. Yapilan denetimlerde tespit edilen asagidaki fiillerden hangisinde özel güvenlik görevlisine idari yaptirim uygulanir?

Soru 25

Silahsiz ve silahli olarak görev yapacak özel güvenlik görevlilerinin kaç yasini doldurmalari gerekmektedir?

Soru 26

Asagidakilerden hangisi ilk yardimcinin öncelikli amaçlarindan degildir?

Soru 27

Kisilerin fizyolojik, psikolojik ve sosyal yasantilarini olumsuz yönden etkileyen madde kullanimi ve madde bagimliligi olan kimselerde, fiziksel belirti olarak asagidakilerden hangisi görülür?

Soru 28

Ülkemizde Saglik Bakanliginca sentetik uyaricilar için …….., uyusturucular için ……… reçete sistemi uygulanmaktadir. Yukaridaki bosluklara gelecek uygun ifade hangisi olmalidir?

Soru 29

Asagidakilerden hangisi özel güvenlik birimleri açisindan yanlistir?

Soru 30

Asagidakilerden hangisi genel kollugun görevlerinden biri degildir?

Soru 31

Il ve ilçe sinirlari içerisinde genel ve özel kolluk teskilatlarinin mülki amiri kimdir?

Soru 32

Özel güvenlik görevlilerinin görev alani; I. Suçüstü durumlarda islenmis bir suçun saniginin takibi II. Disaridan yapilan saldirilara tedbir alinmasi III. Para ve degerli esya nakli IV. Kisi koruma ve cenaze töreni gibi güzergah ifade eden durumlarda güzergah boyu Yukaridaki ifadelerden hangileri dogrudur?

Soru 33

Hangi yangin türünde köpük ve su kesinlikle kullanilmaz?

Soru 34

Yanmakta olan çok katli bir binada asagidaki islevlerden hangisini yapmak risklidir?

Soru 35

Yanmakta olan yagin üzerine su dökülünce hangi olay meydana gelir?

Soru 36

Elektrikli cihazlarin yakininda çikan yangin olaylarinda hangi tip portatif söndürücü kullanilir?

Soru 37

Yangin söndürme usullerinden olan boğma yönteminin tanimi asagidakilerden hangisidir?

Soru 38

Deprem aninda disarida iseniz alacaginiz tedbirlerden hangisi yanlistir?

Soru 39

Asagidakilerden hangisi kuru kimyasal tozunun özelliklerinden degildir?

Soru 40

Yogun dumanli bir yangin ortaminda tahliye isleminde hangi davranis yapilir?

Soru 41

Asagidakilerden hangisi kapali devre televizyon sistemi kullanmanin amaçlarindan biri degildir?

Soru 42

Hangisi hayvan isirmalarindaki ilkyardim uygulamasi degildir?

Soru 43

Ahmet trafik kazasi olan yere intikal ettiginde yerde yatar halde duran kazazedenin bacaginda yavas ve sizinti seklinde bir kanama oldugunu görüyor, kanayan yerde yer yer küçük kabarciklarda olusmaktadir. Bu kanamanin kaynagi neresidir?

Soru 44

Trafik kazasi geçirmis bir kimsenin hava yolu açikligi nasil saglanir?

Soru 45

Birinci derece yanikta asagidakilerden hangisi yoktur?

Soru 46

X-ray cihazi ile kontrollerde röntgen isinlarini emerek görüntü yorumlanmasinda netlik göstermeyen madde asagidakilerden hangisidir?

Soru 47

Asagidaki detektör tiplerinden hangisi yangin algilama detektörü olarak kullanilamaz?

Soru 48

Asagidakilerden hangisi teknolojik güvenlik cihazlarindan biri sayilmaz?

Soru 49

El tipi detektörlerle kapi tipi detektörlerin ortak özellikleri hangisidir?

Soru 50

Özel güvenlik görevlisi Mehmet’in görev yaptigi alisveris merkezine girmek isteyenleri duyarli kapidan geçirme islemi, kollugun hangi yetkisini ifade eder?

Soru 51

Önemli kisiye yönelik saldiri esnasinda yapilan islerden hangisi yanlistir?

Soru 52

Koruma görevlisi olarak görev yapan özel güvenlik görevlisi Hakan, korudugu kisiyi isyerinden havalimanina götürecektir. Mutlaka geçmek zorunda oldugu saldiriya açik riskli noktalara ne denir?

Soru 53

Asagidakilerden hangisi yaya koruma düzenlerinde dikkat edilecek hususlardan degildir?

Soru 54

Önemli kisinin; ikametgâh ve çalisma ofisi ile araçli veya yaya olarak yapacagi planli ya da ani gelisen program ve seyahatlerinde güvenliginin, koruma personeli, teknolojik cihazlar ve fiziki önlemler ile 24 saat esasina göre saglanmasi ve kontrol altinda bulundurulmasi amaciyla yapilan faaliyetlere ne ad verilir?

Soru 55

sagidakilerden hangisi koruma personelinin özelliklerinden degildir?

Soru 56

Korunan kisinin en yakininda, yakin koruma personeli tarafindan olusturulan en güvenli ve en önemli halka asagidakilerden hangisidir?

Soru 57

Asagidakilerden hangisi yakin koruma personeli degildir?

Soru 58

Koruma organizasyonunda görevli özel güvenlik görevlisi Mustafa’nin, silah kullanma konusunda nasil davranmasi dogrudur?

Soru 59

Özel güvenlik görevi saglikli bir empati becerisi gerektirir. Empati asagidaki tanimlardan hangisidir?

Soru 60

Özel güvenlik görevlisinin görev süresi içinde en sik karsi karsiya kaldigi durumlardan biri asagidakilerden hangisidir?

Soru 61

Özel güvenlik görevlisinin kurum çalisanlari ile iletisiminde basarisini belirleyen ilk önemli unsur asagidakilerden hangisidir?

Soru 62

Bir özel güvenlik görevlisinin yüksek iletisim becerisi onu ruhi risklere karsi korur. Bu ruhi risklerden en önemlisi asagidakilerden hangisidir?

Soru 63

Bir özel güvenlik görevlisi kendisine yapilan basvuruyu dinlerken asagidaki hareketlerden hangisini yapmamalidir?

Soru 64

Bireysel iletisimde mesaj veren kisinin mesajinin anlasildigini göstermek için degisik cümlelerle yansitmaya ne ad verilir?

Soru 65

Elestirel dinleme bir özel güvenlik görevlisine hangi yararlari saglamaz?

Soru 66

Özel güvenlik görevlisinin “Katılılımlı Dinleme” becerisi asagidaki tanimlardan hangisine uymaktadir?

Soru 67

Bir özel güvenlik görevlisinin görev yaptigi kuruma basvuran bir kisinin isteklerini dogru anlayabilmek için güvenlik görevlisi nelere dikkat etmelidir?

Soru 68

Bir özel güvenlik görevlisinin yüzyüze kurdugu iletisimde asagidaki durumlardan hangisi yüzyüze iletimin unsurlarindan degildir?

Soru 69

Bir özel güvenlik görevlisi olarak olaganüstü durumlarin yazili bir rapor haline getirilmesi önemlidir. Bir olay raporunun hazirlanisinda hangi unsurlar metin içinde yer almalidir?

Soru 70

Bir güvenlik görevlisi amirleri ile yapacagi özel görüsmeler için zamani nasil ayarlamalidir?

Soru 71

Ayni fikir ve düsünceleri paylasan, ayni amaca yönelik eylem birligi içinde olan, birbirlerini taniyan, örgütlenmis ve lideri olan insanlarin meydana getirdigi kümeye ……….. denir. Ifadesindeki bosluga asagidakilerden hangisi gelmelidir?

Soru 72

Şuurlu fertlerden (kisi) ve özellikle aralarinda teskilatlanma baglari ve karsilikli görevler bulunan kisilerden olusmus insan yiginlarina asagidakilerden hangi isim verilir?

Soru 73

Toplanti ve gösteri yürüyüsleri ile ilgili asagidakilerden hangisi yanlistir?

Soru 74

Toplu hareketlerin çogu bilinçli ve planli olarak gerçeklestirilir. Planli bir toplu hareket de organize olmayı, is bölümünü ve koordineyi gerektirir. Buna göre, asagidakilerden hangisi toplu hareketlerin teskilatlanmasında yer almaz?

Soru 75

Asagidakilerin hangisi “Zehirleyici (öldürücü) Kimyasal Maddeler” grubuna dâhil degildir?

Soru 76

Göz yasartici gazlara maruz kalindiginda asagidakilerden hangisi yapilmalidir?

Soru 77

Asagidakilerden hangisi toplu hareketlerin teskilatlanmasi kapsaminda eylem gruplarinin özelliklerinden degildir?

Soru 78

Daha ziyade olay çikarmaya kararli kisilerin ve topluluklarin bu niyetlerinden ve kararliliklarindan vazgeçirilmesi için kullanilan taktiklerdir. Bu da; ya güç gösterme yahut ikna etme yöntemleri kullanilarak gerçeklestirilir. Toplumsal olaylarda kullanilan taktiklerden olan ve yukarida tanimlanan taktik asagidakilerden hangisidir?

Soru 79

Toplanti ve gösteri yürüyüsleri belirli durumlarda ancak kanunla sinirlanabilir. Buna göre asagidakilerden hangi gerekçeler sinirlamaya dayanak olabilir?

Soru 80

Göz yasartici gazlarin fizyolojik etkileri ile ilgili asagidakilerden hangisi dogrudur?

Soru 81

Asagidakilerden hangisi özel güvenlik görevlilerinin tutabilecegi rapor çesitlerinden degildir?

Soru 82

Görev bölgesinde devriye gezerken özel güvenlik görevlisi Ramazan’in; Güvenlik zafiyeti olusturmamak, rutinlesmeyi önlemek, suç islemeye niyetli kisilerin takibini zorlastirmak ve kafalarini karistirmak düsüncesiyle, kisa bir süre önce kontrol ettigi arka giris kapisini beklenmedik, belirsiz ve kisa bir sürede tekrar kontrol etmesi asagidaki devriye sekillerinden hangisi ile ifade edilir?

Soru 83

AVM’de görevli özel güvenlik görevlileri gece geç saatlerde kendi görev bölgelerinde devriye görevi ifa ederken; onlari fark eden bir sahsin kaçtigini görürler. Dur ihtarina uymayan bu sahis, kaçarken birkaç metre ilerde ayagini burkarak yerde yatar ve yardim talep eder. Yapilan kontrol ve mülakatta sahsin AVM’nin içine giremedigi, çalma fiilini gerçeklestiremedigi, hirsizlik amaciyla geldigini, görevlileri görünce yakalanmama amaciyla kaçtigini, hakkinda yakalanma emrinin oldugu ve arandigini ögrenirler. Özel Güvenlik görevlileri sahsi etkisiz hale getirdikten sonra üst aramasi yaparlar. Üstünde kimlik, 20 TL, tornavida ile biçak çikan sahsin, tedavisi için 112 ve teslimi için 155’i ararlar. Ambulanstan önce gelen Polis ekibine şahsı teslim ederler. (83, 84, 85 ve 86. Sorular yukaridaki metne göre cevaplandirilacaktir.) 83. Yukaridaki olay bütün olarak degerlendirildiginde; özel güvenlik görevlilerinin asagidaki devriye görevlerinden hangisini yapmadiklari söylenebilir?

Soru 84

Yukaridaki olayin tüm evreleri dikkate alindiginda; özel güvenlik görevlilerinin asagidaki tutanaklardan hangisini tutmalarina gerek olmadigi söylenebilir?

Soru 85

Yukaridaki olayda özel güvenlik görevlileri tarafindan tanzim edilip imzalanan ve polis ekibine de imzalatilan, olay yerine gelen polislere süphelinin verildigine iliskin düzenlenen tutanak asagidakilerden hangisi olmalidir?

Soru 86

Yukaridaki olayda özel güvenlik görevlilerince, süphelinin üzerinde çikan biçak, tornavida vb. suç unsuru esyalarin alinmasi ve polise teslim sürecine kadar korunmasi ile ilgili hangi tutanagi tutmalidir?

Soru 87

Besiktas – Fenerbahçe maçinda stat A giris kapisinda görevli özel güvenlik görevlileri, kendilerine önceden verilen bilgiler dogrultusunda olay çikarabilecek fanatik gruplari tespit edip stada giriste üst aramalarinda daha dikkatli davranmaktadirlar. Stat içinde düzen ve emniyeti bozma ihtimali olan bu sahislara yönelik yapilan kontrol asagidakilerden hangisidir?

Soru 88

Kolluk literatüründe ve mevzuatimizda yer alan fakat günümüz sartlarinda ülkemizde kullanilmayan, insan haklarina aykiriligi söz konusu olan kelepçe türü asagidakilerden hangisidir?

Soru 89

Istanbul pazarindaki yanginda sabotaj ihtimaliyle is yeri yanan ve can güvenligi bakimindan alana girilmesi tehlike arz eden bir esnada Osman Bey israrla is yerine girmek istemektedir. Özel güvenlik görevlilerinin Osman Bey’e yönelik yaptiklari yakalama asagidakilerden hangisidir?

Soru 90

Dünyada ve ülkemizde yaygin üretimi yapilan, yetistirilmesi çok kolay, insanlar üzerinde psikolojik tesir yapan, sigara ve pipo ile rahat içilebilen, kenevir bitkisinin dişisinden elde edilen ve bağımlilik yapan madde asagidakilerden hangisidir?

Soru 91

Özel güvenlik görevlileri Mehmet ve Yalçin belirlenen görev bölgelerinde suçlari önlemek, genel emniyeti korumak ve islenmis suçlari yetkileri dâhilinde takip etmek amaciyla dolasmaktadirlar. Özel güvenlik görevlilerinin yürüttükleri hizmet asagidakilerden hangisidir?

Soru 92

Fuar alaninda görevli özel güvenlik görevlisi Kemal üniformali bir sekilde bölgesinde sürekli dolasarak görev yapmaktadir. Emniyet ve asayisi sağlama temel alındığında, bu sekilde görev yapmakla asagidakilerden hangisi dogrudan elde edilemez?

Soru 93

Özel güvenlik görevlileri Ali ve Ahmet devriye hizmetlerinde karsilastiklari sira disi olaylari kisaca yaziyla kaydetmektedirler. Resmi yazisma kurallarina dikkat etmeksizin; üstlerine bildirmek, hatirlamak, ilgili yerlere veya kendilerinden sonra görevi devralacak görevlilere iletmek üzere tutulan bu kayitlar asagidakilerden hangisi olabilir?

Soru 94

Özel bir bankada görevli özel güvenlik görevlisi Mehmet görevi esnasinda, banka müdürü adina kargoyla gelen bir paketten süphelenir. Ilk etapta paketin bomba olup olmayacagini kontrol etmek amaciyla nelere dikkat etmesi gerekir?

Soru 95

Özel güvenlik görevlisi Mehmet, gelen paket üzerinde yaptigi kontrol neticesinde süpheleri daha da artar ve paketin bomba olabilecegini düsünür. Bu durumda yapilmasi gereken asagidakilerden hangisi degildir?

Soru 96

Özel güvenlik görevlilerinin arama ile ilgili görev ve yetkileri göz önüne alındığında asagidakilerden hangisi söylenemez?

Soru 97

Mevzuatimizdaki süpheli, suç delili ve suç esyalari ile ilgili hususlar göz önüne alindiginda; Atatürk Hava Limani kontrol ve arama görevlerini yürüten özel güvenlik görevlilerinin asagidakilerden hangisini yapma yetkilerinin olmadigi söylenebilir?

Soru 98

Özel güvenlik görevlilerinin kendi sorumluluk bölgelerinde zor kullanma yetki ve sartlari ile ilgili asagida verilenlerin hangisi dogru degildir?

Soru 99

AVM de görevli özel güvenlik görevlileri Murat ve Kemal 16 yasinda bir genci hirsizlik yaparken suçüstü yakalar. Yakalamanin devaminda yapilmayacak islem asagidakilerden hangisidir?

Soru 100

Asagidakilerden hangisi, “Olay yerinde gerekli ilk önlemleri almak, olay yeri ve delilleri korumak ve daha sonra gelen ekiplere bilgi vermekle” görevlidir?

Soru 101

Fisek yatagina fisek sürülmüyor ise asagidakilerden hangisi dogrudur?

Soru 102

Silahin sürgü ve namlusunu gövdeye sabitlemeye yarayan ayni zamanda sarjörde fisek bittiginde sürgünün geride kalmasini saglayan parçanin adi nedir?

Soru 103

Atesleme sirasinda sarjörde fisek bitmesine ragmen sürgünün geride kalmamasinin nedeni asagidakilerden hangisidir?

Soru 104

Atis yapmadan önce namlu içerisindeki toz, kurum ve nem varsa temizlenir. Sürgü kizak yerleri yagli bir bezle silinerek sürgünün daha rahat hareketi saglanir. Bu bakim hangi bakim türüne girer?

Soru 105

Namlu içerisinde bulunan yiv ve setlerin aşınması sonucu hangisi meydana gelmez?

Soru 106

Bos kovan disari atilamiyor ise sebebi asagidakilerden hangisidir?

Soru 107

Fisegi olusturan unsurlar hangi şıkta dogru verilmistir?

Soru 108

Fiseklerde, kapsülde bulunan hassas maddenin yanmasi ile olusan alevin baruta intikal etmesini saglayan bölüme ne ad verilir?

Soru 109

Atesleme ignesi, fisegin hangi bölümüne darbe yaparak ateslemeyi baslatir?

Soru 110

Atesli silahlarda hazne neye denir?

Soru 111

Bazi atesli silahlarda bulunan kilitleme makaralarinin görevi nedir?

Soru 112

Kimyasal silahlari atesli silahlardan ayiran özellikler nelerdir?

Soru 113

Asagidakilerden hangisi tabancalarda sürgü (kapak) kisminda yer almaz ?

Soru 114

Fisek ve çekirdeklerin hareketlerini ve bu hareketleri etkileyen faktörleri inceleyen bilim dali asagidakilerden hangisidir?

Soru 115

Atesli silahlarda tetigin görevi, hem horozu kurmak hem de düsürmek ise bu silahlar nasil silahlardir?

Soru 116

Barut gazi basinciyla geriye giden sürgünün tekrar yerine gelmesini hangi parça saglar?

Soru 117

Fisek, fisek yatagina girmiyorsa………………Boslugu tamamlamak için asagidaki seçeneklerden hangisi gelmelidir

Soru 118

Tirnagin fisege takildigi uç kismi kirilir veya asinirsa asagidaki seçeneklerden hangisi söylenebilir?

Soru 119

Asagidakilerden hangisi silahin hem doldurus yapmamasina hem de bos kovani atmamasina neden olan arizadir?

Soru 120

Toplu tabancalarda tirnak vazifesini gören parça asagidakilerden hangisidir?

Soru 121

Sadece sürgü içerisine yerlestirilmis yay ve igne ile atesleme yapan sisteme ne ad verilir?

Soru 122

Asagidaki tanimlardan hangisi yanlistir ?

Soru 123

Asagidakilerden hangisi silah sökülürken dikkat edilecek hususlardan degildir?

Soru 124

Sarjör tüpü içerisindeki bulunan sarjör yayinin uç kismina takilan ve fiseklerin üzerine yerlestirildigi parçaya ne denir?

Soru 125

Asagidakilerden parçalardan hangisi silahin sürgü bölümünde yer almaz?

Soru sayısı 125 - Doğru Cevap: 0 - Yanlış cevap: 0