Bilgi ve Danışma Hattı: 0380 524 98 98

ÖZEL GÜVENLİK KALKMIYOR

Son günlerde kamuoyunda oldukça fazla yer alan özel güvenlik kalkıyor mu haberlerine Çağ Özel Güvenlik şirketinin sahibi Halil Uzun cevap verdi. Uzun “ Özel güvenlik sadece kamu kurum ve kuruluşlarından kalkacak” dedi.

Türkiye genelinde aktif olarak 280.000 özel güvenlik görevlisi ve 1.000.000 Özel Güvenlik sertifikası olan kişi var. Son günlerde Özel Güvenlik Görevlileri arasında Özel Güvenliğin kalkacağı ve bu görevi yapan kişilerinde işsiz kalacağı konusunda bir huzursuzluk var. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Çağ Özel Güvenlik şirketinin sahibi Halil Uzun “ Özel Güvenlik kalkmıyor” dedi.

Uzun yaptığı açıklamada “Özel Güvenlik sistemi Avrupa’dan alınan bir sistem. Demokrasinin gereği ve polis ile Jandarmanın yükünün azaltılası ve istihdam yaratılması amacıyla 26.06.2004 tarihinde 5188 Sayılı Kanunla kurulmuştur. Yaptığımız görüşmeler neticesinde Özel Güvenliğin sadece Kamu Kurum ve Kuruluşlarında kalkacağı; bunun yerine de Kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron olarak adlandırılan özel güvenlik firmalarına bağlı, özel güvenlik elemanları istihdam edilmeyecek. Kurumlar, isterlerse kendilerinin güvenlik kadrolarını oluşturmaları hususunda çalışma var.

Düzce’de kayıtlı olarak Polis ve Jandarma Bölgesi dâhil toplam 640 Özel Güvenlik Görevlisi çalışmaktadır. Bu güvenlik görevlilerinin huzursuz olmalarına gerek yok. Hatta yapılan bu çalışmaların ilerleyen dönemlerde Özel Güvenlik Görevlilerinin maaş ve özlük haklarına olumlu katkısının olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 

 

http://www.duzceparantez.com/haber/OZEL-GUVENLIK-KALKMIYOR/41169

 

 

 

Diğer haberler